AŞURE

Takvim yaprakları bir bir koparılırken paylaşımın ve tatlı anıların birikeceği ay geldi; Aşure ayı. Bu tatlının hikâyesi Hz. Nuh’a kadar uzanıyor; eski metinlerin bazılarında aşure Nuh’un Muhallebisi olarak anılıyor. 19’uncu yüzyıldaysa onlarca kazanda aşure pişirilir, Talimhane Meydanı’nda Matbah-ı Amire imamı dua edermiş. “Amin” diyen halka parmaklıklı kapılar açılıp tatlı dağıtılırmış. Gerçi o kadar uzaklara gitmeye gerek yok… Hâlâ bu âdet devam ediyor; aşure pişiren konu komşuya dağıtıyor. Bereketli tatlı 7 malzemeyle de yapılabilir 40 malzemeyle de..

AhOWF9U2Orhy1ybsZsi-44Z3IAwLNagj32N-IDo2VqzJ

Malzemeler: 2.5 su bardağı buğday,1 su bardağı nohut, 1 su bardağı fasulye, 1 çay bardağı kuru üzüm, 1 çay bardağı doğranmış kuru kayısı, 1 çay bardağı doğranmış kuru incir, 1 su bardağı pirinç, 1 çay bardağı gül suyu, 1 çay bardağı kuş üzümü, 1 çay bardağı yerfıstığı, 1 kilo toz şeker, 1 çay bardağı haşlanmış kestane, 1 adet portakal, 1 adet elma, 4 yemek kaşığı taze nar, 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 adet nektar, 10 adet çilek, 1 çay bardağı parçalanmış ceviz..

Püf noktaları 

Bakliyatlar ayrı ayrı ve soğuk suyla akşamdan ıslatılmalı, ertesi gün yine ayrı ayrı haşlanıp suları süzülmeli. Çünkü hepsinin pişme süresi farklı. 

Bakliyatlar haşlanırken içine 1 adet kimyon çubuğu ya da bütün soğan şişkinliği alır.

İncir de aşureyi karartır. Bu yüzden ayrı bir kapta haşlanmalı.

Karanfil ve gül suyu aşureyi ocaktan indirmeye yakın katılmalı. Yoksa tadını ağırlaştırır. 

Şeker sona bırakılmalı ve ilave edildikten sonra sürekli karıştırılmalı. Yoksa dibi tutar ve aşure yanık kokar

.HAZIRLANIŞI

Bir gece evvelden 500 gr, buğday, 125 gr fasulye ve 125 gr nohutu ayrı ayrı suda ıslatın. Ertesi gün sabahtan kuru üzümleri ıslatın. Siz aşurenizi yapmaya başlayıncaya kadar suyun içinde kalsınlar. Buğdayın üstüne 3 parmak çıkana kadar su koyup haşlayın. Suyu bittikçe sürekli kaynar su takviyesi yapın ama cumbul cumbul bir kıvam olmasın. Buğday ve baklagiller ne kadar kısık ve yavaş ateşte pişerse, kıvamı o kadar açılıp helmelenecektir. Orta ateşte buğdayın açılması bir buçuk, iki saat alır. Fasulye ve nohutu da kaplayacak kadar su ekleyip ayrı tencerelerde haşlayın. Pişerken oluşan köpükleri kevgirle alın. Nohutlar haşlanınca kabuklarını soyun. Orta ateşte buğdayın açılması bir buçuk, iki saat alır. Sonra buğdayın üstüne fasulye ve nohutu ekleyip bir süre birlikte kaynatın.

Gelelim aşurenin en zevkli kısmına, 10 adet karanfilin kafasını parmağınızla ezip ekleyin. Sonra 5’er avuç fındık, soyulmuş iç badem ve cevizi doğrayıcıdan geçirerek tencereye ekleyin. Bademin bir kısmını dilerseniz süslemek için ayırabilirsiniz. Bir süre daha kıvamlanmasını sağlayın. Bu aşamada kuru meyvelerden 12’şer adet kuru kayısıları ve 10 adet kuru inciri ufak parçalara ayırıp tencereye ekleyin. Suda beklettiğiniz 5 avuç kuş üzümü ve 2,5 avuç kuru üzümü de ekleyin. Meyveleri şekerden önce eklemek önemli.

One thought on “AŞURE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir